Slánský obzor

logo
 
strana 1/12
zobrazit

Koncert Středočeského tria 21. 11. 2023

11. 11. Vážení členové a příznivci Patrie, zveme vás na koncert Středočeského tria, který se bude konat 21. 11. 2023 v kapli Zasnoubení Panny Marie v budově Vlastivědného muzea ve Slaném. Spolupořadatelem této kulturní akce je i naše společnost. Předsednictvo Patrie, z. s.


Setkání u hrobu V. Štecha a V.V. Štecha 2. 11. 2023

11. 11. Dne 2. 11. 2023 se na slánském hřbitově z iniciativy tajemnice společnosti Patria Petry Kubrové konalo vzpomínkové shromáždění u hrobu slánského učitele a pozdějšího dramatika Václava Štecha (1859 – 1947) a jeho syna Václava Viléma Štecha (1885 – 1974), významného historika umění. Tohoto setkání, na kterém promluvil o významu těchto dvou osobností předseda Patrie Zdeněk Víšek, se zúčastnili také místostarosta města Radek Vondráček a Hedvika Šebková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče MěÚ v Slaném. Hrob této významné slánské rodiny byl letos v říjnu za finanční podpory Městského úřadu ve Slaném renovován. Z. Víšek, foto P. Kubrová


Pozvánka na přednášku o Chrudimi 8. 11. 2023

14. 10. Města Slaný a Chrudim zdánlivě mnoho věcí nespojuje, avšak pouze zdánlivě. Nejvýznamnější pojítka obou měst představují osobnost novorenesančního architekta Jana Vejrycha i postava středověkého kata Jana Mydláře. S historií i přítomnosti východočeské Chrudimi, která je bohatá na nejrůznější stavební pamětihodnosti, vás v Malé galerii Vlastivědného muzea seznámí 8. 11. 2023 slánští cestovatelé Viktor Čížek a Zdeněk Víšek. Vstupné je dobrovolné. Spolupořadatelem přednášky je naše společnost.
Patria, z.s.


Pozvánka na koncert 18. 10. 2023

14. 10. Vážení příznivci a členové Patrie, ve středu 18. října v 19 hodin Vás zveme do kaple zasnoubení Panny Marie v budově slánského Vlastivědného muzea na koncert Varhany: Inspirace a současnost. Společně se sopranistkou Klárou Findeisovou vystoupí varhaník, skladatel a slánský rodák Matěj Bartoň. Spolupořadatelem této akce je rovněž naše společnost. Patria, z. s.


Pozvánka na koncert

21. 9. Vážení členové a příznivci Patrie, zveme vás na koncert Komorního orchestru Dvořákova kraje, který se uskuteční v úterý 26. září v 19,30 hod. v kapli Zasnoubení Panny Marie v budově Vlastivědného muzea ve Slaném. Spolupořadatelem této společensko-kulturní akce je i naše společnost. Na programu jsou skladby významných skladatelů, jako například J. S. Bach, Georg Händel, Antonio Vivaldi, Antonín Dvořák, Gustav Mahler a další. Vstupenky v prodeji na místě za 80 a 100 Kč. Předsednictvo Patrie, z.s.


Pozvánka na Staročeský jarmark v Třebízi 26. 8. 2023

19. 8. Vážení členové a příznivci Patrie, zveme vás na tradiční Staročeský jarmark, který se bude konat v sobotu 26. 8. 2023 v Třebízi u Slaného. Spolupořadatelem této významné regionální kulturní akce je – kromě slánského Vlastivědného muzea – také naše společnost. Podrobnější informace jsou uvedeny v příloze. Předsednictvo Patrie, z. s.


Veřejná prezentace jubilejního 30. ročníku Slánského obzoru 21. 6. 2023

11. 6. V druhé polovině června 2023 bude společností Patria, z.s. a slánským Vlastivědným muzeem za finančního přispění Městského úřadu Královského města Slaný vydán již 30. ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické osobnosti a události našeho regionu. Celý článek


Kameny zmizelých v Kladně

12. 3. Kladno si tragické události transportu židovských obyvatel v letošním roce připomnělo 27.2. osazením dalších tzv. kamenů zmizelých. Volba letos padla na rodinu lékaře Františka Taussiga, který spolu s manželkou a dvěma dětmi zahynul v Osvětimi. Na nové tradici, zahájené v loňském roce, spolupracuje od počátku spolek PATRIA. Odhalování kamenů zmizelých se stalo neoddělitelnou součástí každoročního připomenutí genocidy židovského obyvatelstva Kladna. Na tiché pietní vzpomínce promluvil předseda Židovské obce v Praze František Bánayi, členka Patrie Irena Veverková a dlouholetý lektor preventivních programů Radek Hejret. Celou akci moderovala Gabriela Havlůjová a kulturní program zajistili studenti kladenského gymnázia. PhDr. Irena Veverková


Odhalení pamětní desky Ludvice Smrčkové

26. 2. Dne 16. 2. 2023 se v rámci komponovaného vzpomínkového programu konalo v Kladně odhalení pamětní desky na rodném domě výtvarnice Ludviky Smrčkové v ulici Milady Horákové (naproti hlavnímu nádraží), kde za spolek Patria promluvila historička Irena Veverková. Předsednictvo Patrie, z.s.


Vzpomínkové akce na deportace židů z Kladenska a Slánska

18. 2. Vážení členové a příznivci Patrie, zveme vás na dvě vzpomínkové akce, které se budou konat v Kladně 27. 2. 2023 u příležitosti 81. výročí deportace židů z Kladenska a Slánska do terezínského ghetta v únoru 1942. Bližší informace o těchto pietních akcí, jejichž spolupořadatelem je i naše společnost, jsou uvedeny na pozvánce. Předsednictvo Patrie, z. s.


 
strana 1/12

PATRIA, z.s. je nezisková organizace, která působí na Kladensku a Slánsku. Vydává ročenku Slánský obzor.

Úplné ročenky Slánský obzor jsou k nahlédnutí ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně, SOA (v Praze) – Státním okresním archivu v Kladně a ve Vlastivědném muzeu ve Slaném.

© Slánský obzor | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zprávy